Унікальний та типовий дизайн для сайту. Все, що треба знати.

Ми поговоримо з вами про унікальний дизайн з точки зору вигоди для вашого бізнесу. Звичайно, у цьому питанні є місце для обговорень, тому просимо врахувати, що ми з вами зараз говоримо не як розробник та замовник, а як підприємці та бізнесмени.

Спочатку, давайте домовимося про термінологію. Є унікальний і типовий дизайн. Це не є загальноприйнятою термінологією, але в рамках цієї статті нам буде простіше розуміти, про що мова.

Типові елементи

Усі сайти складаються з типових елементів, які ви можете без проблем помітити. Це логотип, навігація (меню), контакти, нижній блок сайту (футер), права та ліва колонки (на деяких сторінках), форма зворотного зв’язку тощо.

У дизайні таких елементів дуже багато, і, як правило, розробники використовують тільки ті елементи, які потрібні саме вашому бізнесу. Тут є серйозні питання, і ми обговоримо їх в інших статтях, а в цій зупинимося тільки на дизайні.

Отже, у чому різниця у використанні цих елементів?

Унікальний дизайн

Дизайнер проявляє максимум творчості та політ фантазії. Він може розміщувати типові елементи на власний розсуд та змінювати їх до невпізнавання. Тут на першому місці – образ, який бачить користувач, і емоція, яку цей образ викликає.

Переваги: Яскравий вигляд, що запам’ятовується, який викликає інтерес користувача.

Мінуси: Дорога розробка та у деяких випадках невисока практичність. Іноді гонитва за унікальністю призводила до того, що користувач, переходячи на сайт, не розумів, що і як йому робити далі, і замість того, щоб насолодитися унікальними елементами, він просто залишав сайт.

Унікальний дизайн потрібно малювати з нуля, і на пошуки ідеального рішення може піти чимало спроб. А потім розробнику потрібно ще із цього дизайну зробити сайт. Також із нуля.

Тут ми впираємося у людино-години. Звичайно, на однакових за сенсовим навантаженням сайтах рішення з унікальним дизайном коштує дорожче, оскільки там просто більше роботи розробника та дизайнера.

Типовий дизайн

Дизайнери беруть типові елементи і розташовують їх у звичний для користувача спосіб. Після цього надають елементам єдиного стилю, і сайт відправляється розробникам.

Це традиційний спосіб розробки веб-сайтів. Зверніть увагу на форуми та блоги. Елементи відрізняються зовнішнім виглядом та кольором, але вони однакові за своєю суттю.
Або подивіться на магазини. Зверху – логотип, меню, кошик, особистий кабінет та контакти. Знизу – правова інформація. На сторінці категорії товари виведені по 3 або 4 в ряд і в боковій колонці може бути фільтр. Картка товару – це картинка, ціна, назва, артикул, додаткові опції, опис та інше.

Це нормально. Ці сайти схожі не тому що дизайнер не має фантазії, а тому що так звик користувач. Це типово для таких сайтів та дизайн теж робиться типовим. Іноді можна додати деякі інтерактивні та цікаві елементи, але в межах розумного, щоб не злякати користувача.

Переваги:

 • Дизайн робиться швидше, ніж унікальний приблизно вдвічі
 • Користувачеві легко працювати із сайтом
 • Ціна нижча, ніж для унікального дизайну

Мінуси:

Нам важко знайти мінуси, оскільки це найбільш усереднений варіант. Мабуть, мінусом теж зробимо ціну, оскільки ціна нормального робочого сайту з типовим дизайном явно вища, ніж той сайт, який може зробити друг кума по знайомству.

Шаблон

Шаблонний дизайн за фактом відноситься до типових дизайнів, тому в цій статті ми на ньому зупинятись не будемо. Окремо це питання ми розкрили у статті “Чи замовити сайт на шаблоні?”

У чому помилка замовника?

Багато клієнтів наполягають саме на унікальному дизайні і в цьому полягає велика помилка. В оману вводить саме словосполучення “унікальний дизайн”. Кожен хоче виділятися на тлі конкурентів та надати своєму сайту деяку оригінальність.

Насправді, вам потрібен сайт, який використовуватиме ваші фірмові елементи, кольори та шрифти, а також презентувати вашу продукцію у зручному для відвідувача вигляді. З цим завданням спокійно справляються типові дизайни.

Деякі замовники на момент замовлення не мають фірмових елементів, а запит на унікальний дизайн є. І замість того, щоб зробити звичайний типовий сайт, нам доводиться вигадувати “щось таке”, намагаючись вгадати, сподобається це клієнту чи ні. А навіщо? Це вирішує якесь принципово важливе завдання?

Олії до вогню ще підливають колеги, які запускають рекламу на кшталт “100% унікальні сайти”. Ця пропозиція створює ілюзію важливості оригінального та неповторного дизайну. Хоча фактично, ти зробиш клієнту унікальний дизайн і що? Навіщо це клієнту, якщо він може закрити власну потребу типовим дизайном за менші гроші?

Тим не менш, клієнт реагує на цю рекламу, але, як часто буває, отримує не унікальний, а типовий дизайн, причому нерідко він зроблений ще й на шаблоні.

Невелика думка на основі досвіду:
Уявіть собі, скільки в Україні нотаріальних контор. Вони не мають товару, тільки послуги. У них часто й логотипу немає, лише назва. І ось для кожної такої фірми потрібно зробити сайт із унікальним дизайном. Який у цьому сенс? Клієнт зайде на цей сайт лише для того, щоб дізнатись інформацію.

Як ви вважаєте, якщо ми подамо інформацію не в типовому вигляді, клієнт довго шукатиме її на сайті? Ні. Він її не шукатиме, а просто закриє сайт. І чи швидше це вирішить його проблему? Теж ні. Тоді навіщо робити унікальний дизайн, якщо це не потрібне вашому кінцевому споживачеві?

Страхи

Є досить типові сумніви та переживання, пов’язані із зовнішнім виглядом сайтів.

“Я хочу, щоб дизайн був ненудним”

Ми відповімо вам з точки зору користувача:

 • Я шукаю різницю між типами обігрівачів.
 • Я хочу дізнатися, який тип дитячого крісла підходить для моєї дитини. І як взагалі вибрати крісло.
 • Мені треба рецепт плову.
 • Чим краще викласти садову стежку?

!! Мені начхати на дизайн сайту, на якому це написано!!
Якщо інформація подана незручно і мені доводиться її шукати, я просто закрию сайт. А якщо це єдиний сайт, на якому є потрібна мені інформація, то я, звісно, шукатиму, але мені, як і раніше, буде наплювати на дизайн сайту.

Ось ще одна аксіома:

Сайт не має бути красивим. Він має бути охайним. Сайт має вирішувати запит користувача. А дизайн – це не прикраса, а інструмент.

“Користувач побачить, що сайт зроблений на шаблоні або схожий на інші”

Тут у нас подвійна відповідь.

 1. Спробуйте згадати п’ять останніх блогів, які ви відвідували. Якої форми були кнопки? Блоки мали рамки? Ці рамки були закруглені? Де розташовувалися кнопки соціальних мереж? Заголовки були написані тим самим шрифтом? Як ви вірно зрозуміли, ви цю інформацію не запам’ятовуєте. Ви пам’ятаєте тільки ті сайти, з якими регулярно маєте справу, хоча і в цьому випадку ви далеко не все згадаєте. У всіх інших випадках ви просто дивитеся на те, акуратно виглядає сайт чи ні. Дизайн потрібен для того, щоб користувачеві було зручно працювати з сайтом у момент відвідування, а не для того, щоб він запам’ятав, які у вас круті кнопки. Він не запам’ятає. Це не стосується таких сайтів, як односторінники для акції чіпсів або брендових сайтів. Тут звичайно потрібен унікальний, барвистий, інколи інтерактивний дизайн. А якщо ми говоримо про класичний сайт послуг або товарний сайт, то користувач не буде порівнювати у себе в голові ваш сайт з іншими. Ви ж цього не робите.

  В ідеалі, дизайн взагалі повинен бути непомітним для користувача.

 2. Якщо кілька юридичних компаній з різних міст візьмуть один шаблон і зроблять на ньому сайт, шанс, що одна й та сама людина відвідає ці сайти і побачить, що вони зроблені на одному шаблоні, мінімальний. Зважаючи на те, що кожен розробник змінює колір, розташування елементів, наповнення шаблону тощо, ці сайти стають зовсім не однаковими. Просто схожими, як і багато типових сайтів. У такому випадку, шанс впізнання прагне до нуля.Тоді навіщо переплачувати за унікальний і навіть типовий дизайн, якщо сенс не змінюється?

Ось ще одне правило:
Завдання сайту не в тому, щоб вам подобатися, а в тому, щоб давати результат.
Ваш сайт повинен бути зручним і сприяти тому, щоб користувач отримав результат.

“Я не хочу, щоб мій сайт був схожий на інші”

По-перше, це коштує добрих грошей, але ми з радістю допоможемо вам вирішити це питання. А по-друге, тут ви трохи не встигли. Сайтів так багато і стилістичних рішень так багато, що ваш сайт все одно буде схожий хоч на щось, що вже є в мережі.

Для вирішення цього питання ми просто беремо кілька сайтів, які подобаються замовнику, та поєднуємо в новому сайті те, на що вказав замовник. Зазвичай, новий проект не схожий на ті, з яких було взято приклад.

Насправді, навіть якщо працювати з одним шаблоном, все одно виходять дуже різні проекти.

А як щодо брендування?

Знову ж таки, повертаємося до завдань, які ми ставимо перед сайтом. Якщо у вас є маркетолог, він добре знає, що робить, і у вас є стратегія просування бренду, то є сенс вкластися в унікальний дизайн сайту. В інших випадках типові сайти можуть просто використовувати ваші фірмові елементи і ваш сайт буде виглядати охайно, гарно і привабливо.

Коли потрібен унікальний дизайн

Унікальний дизайн потрібен у тому випадку, якщо ви просуваєте серйозний бренд чи якусь іміджеву ініціативу. Такою ініціативою може бути акція чіпсів або щось таке. Тільки майте на увазі, що сам сайт тут всього лише інструмент. Разом із сайтом запускається потужна PR-кампанія.

Також унікальний дизайн потрібен, якщо ви робите унікальний онлайн-сервіс. Тут все зрозуміло, для унікального сервісу просто немає шаблонних рішень.

Ви повинні добре розуміти, що унікальний дизайн коштує грошей і ці гроші повинні окупитися. Якщо ви не впевнені, що вкладення повернуться, тоді не варто зайвий раз витрачатися.

Коли не потрібний унікальний дизайн

Коли ви робите сайт з послугами, інтернет магазин, блог та будь-який інший сайт, який передбачає зручне та швидке отримання інформації.

Користувач має звички. Він звик скролити, натискати на посилання та кнопки, користуватися рядком навігації тощо. Не позбавляйте користувача цих зручностей. Нехай він зайде на ваш сайт та знайде те, що йому потрібне. Тоді буде більше шансів, що він стане вашим клієнтом.

Це не означає, що сайт не повинен бути красивим та доглянутим. Просто, якщо ви не хочете використовувати зовсім вже шаблонне рішення, знайдіть разом з виконавцем в інтернеті щось, що порадує ваше око, і при цьому не вибиватиметься із загальноприйнятої логіки побудови сайтів. Розробник зробить вам аналогічний дизайн і ви отримаєте унікальний проект.

Висновок

Кожен проект є унікальним і до кожного проекту потрібне індивідуальне рішення. Ми вважаємо, що рекомендації в цьому матеріалі є актуальними для переважної більшості веб-проектів. Звичайно, нам зручніше показувати приклад на сайтах, але все, що ми тут описали, також стосується і наповнення соціальних мереж, і створення відеоматеріалів.

Якщо у вас є якісь запитання, обов’язково напишіть нам на електронну пошту, у соціальних мережах або заповніть форму зворотнього зв’язку на сторінці контактів. Ми спробуємо відповісти на ваше запитання, якщо воно входитиме до нашої сфери знань. Відповіді на запитання стануть чудовим доповненням для цього матеріалу.

Також, ми з радістю надамо вам свої послуги з розробки та модернізації сайтів!

Автор: Aleksandr Savchuk

CEO | WEB Angels

Останні Новини

Поради по сайту для будівельних бригад

Легенда та проблематика Давайте припустимо, що в нас ...

Що таке контент та як з ним працювати?

З цієї статті ви дізнаєтеся, що таке ...

Види сайтів та їх відмінності

У даному матеріалі ми розглянемо найпопулярніші види ...