Чи замовляти сайт на шаблоні?

 

У цьому матеріалі ми розберемося, як і коли шаблонний сайт може бути корисним для вашого бізнесу. Як до нього ставитися і як його використовувати.

Давайте відразу позначимо ось який момент:

Сайт на шаблоні – це відмінне комерційне рішення, але лише в тому випадку, якщо ним займається професіонал!

Ось ще кілька аксіом:

  • Шаблони створені не для кінцевого користувача, а для студії. Тобто це не кінцевий продукт, а напівфабрикат, з якого можна зробити кінцевий продукт.
  • Для якісної роботи з шаблоном потрібні знання та досвід не менше, ніж при розробці сайту з нуля.
  • Більшість шаблонів – це технічне сміття, навіть якщо вони виглядають дуже непогано.

Що таке шаблон

Шаблон – це відмальований та зібраний типовий сайт. Завдяки шаблону можна значно скоротити витрати на дизайн і розробку, що дуже актуально для багатьох проектів-початківців. Про це поговоримо нижче.

У шаблоні відразу видно, які типові елементи є на сайті, де вони розташовані і як виглядають. Також у шаблоні відображаються додаткові елементи, які можна використовувати.

Переваги:

Розробка на шаблоні дозволяє заощадити бюджет.

Мінуси:

Через технічні особливості розробник часто обмежений саме тими опціями, які є у шаблоні.

Маленька таємниця про шаблони:

Якщо розробник має достатньо досвіду, то шаблонний дизайн чарівним чином перетворюється на унікальний. Тож грань дуже тонка.

Підводне каміння та омани

Є деякі ключові нюанси, які потрібно знати замовнику під час роботи з шаблонами.

Нерозуміння замовником принципу роботи із шаблонами

Шаблон вигідний, якщо його функціонал влаштовує замовника, і потрібно внести лише деякі зміни або додати функціонал. Справа в тому, що розробнику доведеться працювати з кодом, який писали інші розробники, і з компонентами, до яких він не дуже звик.

Якщо замовнику потрібно зробити багато змін у шаблоні, може настати такий момент, що простіше зібрати сайт наново, ніж використовувати цей шаблон.

Іноді виходить так, що замовник обирає шаблон і в процесі роботи просить зробити таку кількість змін, що це починає впливати на цінник. Звичайно, замовник засмучується, але річ у тому, що розробник не може зліпити із шаблону все, що ляже на душу.

Шаблонний сайт має коштувати дешевше?

За належного підходу в шаблонному сайті роботи трохи менше, ніж у розробці сайту з нуля. Але все одно залишається така велика кількість роботи, що суттєво ціна змінитися не повинна.

Проблема полягає в тому, що у вас, швидше за все, недостатньо компетенцій, щоб поставити правильно розробнику завдання і потім правильно перевірити виконання цього завдання. Якщо розробник просто встановить шаблон і наповнить його контентом, ви отримаєте сайт, який візуально дуже привабливий, але технічно може вам дуже нашкодити.

Загалом, сайт на шаблоні може коштувати трохи дешевше за звичайний сайт.

Навіщо професіонал для роботи із шаблоном?

Це одна з найчастіших помилок. Для користувача сайт – це ті зовнішні сторінки, які ви бачите у браузері. Але насправді це досить складна система, в якій всі компоненти повинні взаємодіяти правильно.

Сайт повинен робити резервні копії, надислати листи, захищатися від атак, оновлювати компоненти, правильно адаптуватися під мобільні, закривати деякі сторінки від індексування та багато чого ще. Для того щоб це все правильно налаштувати, вам потрібен фахівець, який розуміє, що він робить.

Щоб зробити зовнішні сторінки, наповнити їх інформацією, багато розуму не потрібно. Автор цих рядків на спір за 12 годин робив цілком нормальний сайт-візитку на шаблоні. Це не складно. Але клієнту я такий сайт у житті не дав би. Там роботи ще мінімум на півтора-два тижні, щоб довести цей сайт до пуття.

Шаблонний не означає поганий

За умови правильної розробки ви не зможете відрізнити шаблонний сайт від сайту зробленого з нуля. Ми часто спостерігаємо у замовників упередження до шаблонних сайтів. Нас це дуже дивує, оскільки людина, яка навіть не уявляє, що таке шаблонний сайт свідомо відмовляється від дешевшого рішення.

Клієнти впевнені, що якщо замовлять розробку сайту на шаблоні, то отримають якийсь слабенький дешевий продукт, а виконавець при цьому зробить роботу абияк. Коротше, клієнт боїться, що виконавець його обманим шляхом змушує переплачувати за те, що може зробити будь-яка інша особа за менші гроші.

Це не так. Але є одна проблема, про яку ми поговоримо нижче у блоці “Жадібність та економія”.

Навіщо тоді потрібні шаблони?

Шаблони необхідні не для замовників, а для розробників. Якщо ми говоримо з вами як бізнесмени, то поспішаю вас запевнити, швидше за все використання розробниками шаблонів ніяк не позначиться на вартості вашого сайту. Тобто для вас вартість залишиться такою ж, як і при розробці сайту з нуля.

Будь-який розробник оптимізує свої бізнес-процеси. Наприклад, навіщо мені для кожного проекту верстати той самий елемент, якщо я можу зробити його один раз і просто адаптувати під проект? Навіщо мені вивчати новий компонент, якщо я можу зробити те саме, але на звичному мені компоненті.

Та сама історія з шаблонами. Якщо я знаю, як автоматизувати типові елементи, я просто зроблю заготовки і використовуватиму їх у кожному наступному проекті. Так я зможу зробити проект швидше. Шаблон – це така сама заготовка, тільки оформлена красивіше.

Наше завдання як виконавців полягає не в тому, щоб для кожного клієнта писати новий код, а в тому, щоб клієнт отримав якісний сайт. Будемо ми при цьому використовувати шаблонне рішення або створювати сайт з нуля – це виключно внутрішні питання.

Більше того, багато розробників створюють свої шаблони і, навіть якщо вказують, що пишуть сайт з нуля, насправді використовують шаблони. Ці шаблони нікому не показуються, оскільки для інших розробників вони особливої цінності не становлять, а для замовника це буде просто набір налаштувань, який не дозволяє зробити хоч якісь висновки.

Жадібність або економія

Тут ми можемо говорити лише на своєму досвіді. До нас не звертаються люди, яким зробили якісний сайт на шаблоні. Причина в тому, що до сайту немає запитань. До нас звертаються ті, хто має негативний досвід роботи з шаблонами. Ми виділили для себе кілька причин такого негативного досвіду

  1. Замовник робив сайт на шаблоні самостійно. Ми знаємо кілька кейсів, коли у замовника вийшло дуже добре. Але більшість прикладів закінчуються нічим. Друзі, у вас буде хороший сайт, тільки якщо ви добре знаєте, що робите.
  2. Замовник знайшов дешевого виконавця, і ця людина начебто виконала свою роботу, але на кожному кроці зробила купу помилок, які іноді дуже шкодять бізнесу. Заради справедливості, і дорогий виконавець може зробити дурниці, тому для вирішення цього питання дивимося наступний пункт.
  3. Замовник не підписує договір із виконавцем. Це наш найбільший головний біль. Без договору та нормального технічного завдання працювати не можна. Це навіть не обговорюється.

Працюючи з шаблоном, вам вдасться трохи заощадити, але це все одно не опустить ціну в рази. Але будь-яка економія має межу. Розробляти сайт на шаблоні можна тільки в тому випадку, якщо виконавець може гарантувати, що кінцевий результат по якості буде таким самим, як і сайт, написаний з нуля.

Маркетингова пастка

Замовники часто попадаються на досить простий маркетинговий трюк. Наприклад, часто зустрічаємо рекламу з текстом типу: “Ми робимо не шаблонні сайти” або “100% унікальний дизайн”. Виникає очевидне питання “І що?”. Ну що це дає замовнику?

Для замовника – це ілюзія індивідуального підходу. Насправді це не так. Індивідуальний підхід – це, коли ви кажете, що вам потрібно, розробник думає, як це зробити максимально ефективно і пропонує вам варіанти рішення.

Якщо ми говоримо як підприємець із підприємцем, вам потрібно витратити на наші послуги якнайменше, а нам заробити якнайбільше. Вигідна угода буде там, де ми зможемо знайти компроміс. Чим дешевше коштує сайт, тим нижча його якість. І це закон. Чим дорожче коштує сайт, тим довше він окупатиметься. Звичайно, завжди є винятки, але в середньому виходить саме так.

Так що, для того щоб не потрапити в маркетингову пастку, потрібно дотримуватися кількох правил.

  1. Конкретно розуміти завдання, яке стоїть перед веб-проектом. Якщо ваше завдання вирішується за допомогою шаблону і коштує дешевше за інші пропозиції, то унікальний дизайн вам не потрібен. Використовуйте шаблон. До речі, тему унікального дизайну ми розглянули у статті “Унікальний та типовий дизайн для сайту. Все, що треба знати.”.
  2. Працювати ТІЛЬКИ ОФІЦІЙНО! Про це ми докладніше говоримо у розділі Документи
  3. Заміряти результати та аналізувати статистику. Посилання на статтю на цю тему: “Як контролювати результативність робіт по сайту”
  4. Контролювати окупність проекту. Ось посилання: “Розрахунок окупності веб-проекту”
  5. Дотримуватися списку рекомендацій, які ми надаємо у статті “Що має знати підприємець про роботу із сайтами”

Для того, щоб не потрапити на маркетингові хитрощі, перед прийняттям кожного рішення переконайтеся, що ця дія вирішує завдання вашого бізнесу з максимальною вигодою саме для вас. Якщо шаблонний сайт вирішує потрібні завдання, а сайт з унікальним дизайном не дасть значного приросту у прибутку – обирайте шаблонний сайт.

Аналогія з автомобілями

Тема веб-менеджменту дуже складна, тому за першої ж нагоди ми намагаємося провести аналогію з чимось, що наші читачі добре розуміють.

Ми вважаємо, що роботу з веб-проектами найпростіше порівнювати з автомобілями. З цього приводу у нас написана стаття Сайти схожі на автомобілі. Тут же наведемо приклад у контексті саме шаблонності.

Відмінною аналогією буде аналогія із вантажними автомобілями. Якщо у вас є невелика компанія, яка возить будівельні матеріали або будівельне сміття, вам не потрібно робити індивідуальний дизайн кузова та кабіни. Також вам не потрібно розписувати машини фірмовими елементами тощо.

Все, що вам потрібно – написати на кузові вид послуги, номери телефонів та при потребі додати назву компанії, логотип та сайт. Усе. Це вирішує завдання вашого бізнесу повною мірою.

Потім, коли розкрутитеся, можете докуповувати більше машин, фарбувати їх в один колір і таке інше. А наразі досить просто такого шаблонного рішення.

Саме так працює шаблон.

Висновок

Кожен проект є унікальним і до кожного проекту потрібне індивідуальне рішення. Ми вважаємо, що рекомендації в цьому матеріалі актуальні для переважної більшості веб-проектів. Звичайно, нам зручніше показувати приклад на сайтах, але все, що ми тут описали, також стосується і наповнення соціальних мереж, і створення відеоматеріалів.

Якщо у вас є уточнюючі запитання, обов’язково напишіть нам на електронну пошту, в соціальних мережах або заповніть форму зворотнього зв’язку на сторінці контактів. Ми намагатимемося відповісти на ваше запитання, якщо воно входитиме до нашої сфери знань. Відповіді на запитання стануть чудовим доповненням для цього матеріалу.

Також, ми з радістю надамо Вам свої послуги з розробки та модернізації сайтів.

Автор: Aleksandr Savchuk

CEO | WEB Angels

Останні Новини

Поради по сайту для будівельних бригад

Легенда та проблематика Давайте припустимо, що в нас ...

Що таке контент та як з ним працювати?

З цієї статті ви дізнаєтеся, що таке ...

Види сайтів та їх відмінності

У даному матеріалі ми розглянемо найпопулярніші види ...