Цей матеріал безпосередньо розкриває зміст діяльності студії WEB Angels. Ми переконані, що якщо веб-проект не приносить прибуток, то він збитковий. У цій статті ми дамо докладну інструкцію, як правильно розрахувати окупність веб-проекту, і побачити, коли проект перестав бути збитковим і почав приносити прибуток.
Відразу обмовимося, що йдеться лише про ті проекти, які розробляються для отримання винагороди. Іміджеві веб-проекти не окупаються фінансово, тому такі розрахунки будуть для них неактуальні.
Давайте встановимо два правила:
Правило 1: Ніхто ніколи не зможе гарантувати окупність вашого веб-ресурсу. Можливо, є якісь винятки, але на той момент, коли ви читаєте цю статтю, нам про це нічого не відомо. Якщо у вас є така інформація – напишіть нам, будь ласка.
Правило 2: Веб-проект стає прибутковим лише після того, як окупить ВСІ вкладені в нього ресурси.
Починаючи працювати з веб-проектом, ви берете на себе всі ризики, і якщо не доведете проект до окупності, можна сказати, що ви втратили гроші.
Наша табличка допоможе вам візуалізувати витрати та потенційні збитки, а також, вам буде значно простіше зрозуміти, які плани та завдання потрібно ставити перед виконавцями.
У цьому прикладі ми поговоримо саме про окупність сайту. Але фінальна табличка дозволить вам розрахувати окупність будь-якого веб-проекту.
Ніхто не може гарантувати вам прибуток
Це закон. Якби цей закон не працював, досить було б просто знати середній чек та й усе. Робимо сайт, налаштовуємо рекламу, окупаємося та отримуємо прибуток. Більше того, якщо вам хтось гарантує окупність – швидше за все, вас просто обдурюють. Є дуже завуальовані способи обману, але про це поговоримо іншим разом.
Кожен підприємець має самостійно стежити за результативністю сайту. Це досить просте, але дуже нудне заняття. Однак це єдиний спосіб вивести сайт на окупність.
Грубо кажучи, у вас є всі гроші, які ви так чи інакше витратили на сайт, і всі гроші, які цей сайт приніс. Потрібно зробити так, щоб загальна кількість прибутку вирівнялася із витратами. Начебто очевидні речі, але справа в тому, що витрати на сайт розтягнуті в часі і не завжди очевидні.
Як ми розраховуємо окупність?
Це найцікавіше, тому читаємо уважно та вдумливо. Нагадаємо трохи теорії, яку має знати кожен підприємець (у дуже спрощеному вигляді).
Дохід – це всі гроші, які отримує ваша компанія від реалізації товарів та послуг.
Прибуток – це гроші, що залишаються з доходу після виплати зарплати, податків та інших витрат.
Конкретно в цих розрахунках ми працюватимемо саме із прибутком.
Давайте візьмемо компанію, яка не має сайту або має старий сайт, а ви директор цієї компанії. Ви виплачуєте заробітні плати, до вас приходять клієнти, ви отримуєте дохід тощо. Домовимося, що ми з вами умовно позначимо дохід вашої компанії, який був на момент створення сайту як “основний дохід”. Це стосується й бізнесу, який ще не запустився. У вас поки що немає “основного доходу”, але зміст від цього не змінюється.
Якщо ви зробите сайт, ви витратите певні гроші (сайтові гроші). Ви могли взяти ці гроші тільки з прибутку компанії або зі свого особистого прибутку. Тобто, зробивши сайт, ви зазнали деяких збитків.
Поки “сайтові гроші” не повернуться у вигляді додаткового прибутку, ці “сайтові гроші” вважаються вашими збитками.
Ваша компанія як приносила “основний прибуток”, так і приносить. І в цьому “основному доході” не було місця сайту. Ви повинні так само платити зарплати, податки і накладні витрати. Сайт ви зробили за гроші зі свого прибутку. Для того щоб сайт окупився, дохід вашої компанії повинен зрости.
Наше завдання полягає в тому, щоб сайт почав приносити додатковий дохід (“сайтовий дохід”).
“Сайтовий дохід” повинен сплачувати накладні витрати, пов’язані із сайтом, а прибуток із сайтового доходу має окупити всі витрати на сайт. Тільки після цього сайт почне давати прибуток своєму власнику.
Гроші, вкладені в сайт, можна назвати інвестицією, але в рамках саме цього матеріалу давайте вважати це фактичними збитками, оскільки на момент вкладення грошей ви точно не знаєте, окупляться вони чи ні. Ми спробуємо звести ваші ризики до мінімуму.
Далі ми з вами зробимо табличку, яка допоможе візуалізувати, коли та як сайт окупається. Табличка буде у відкритому доступі і ви зможете використовувати її для роботи над своїми проектами.
Маленький приклад
Компанія займається встановленням вікон. На місяць вона виконує 15 замовлень по 1000 грошових одиниць (ГО) кожен. У сумі виходить 15 000ГО. Виплата робітникам, податки, накладні витрати, у результаті кожного замовлення компанія отримує прибуток у 100ГО. Тобто, наш прибуток становить 1500ГО на місяць.
Директор компанії замовляє сайт за 1000ГО, та рекламу на 100ГО на місяць. Тобто, у перший місяць “збиток” компанії становитиме 1100ГО, а через півроку – 1600ГО.
Якщо компанія півроку робитиме як і раніше по 15 замовлень, вона не матиме грошей, щоб погасити “збиток”. Враховуючи те, що з кожного замовлення компанія отримує 100ГО прибутку, сайт має привести до компанії за півроку 16 нових клієнтів. І тільки після цього сайт перестане бути збитковим і почне приносити прибуток.
Якщо клієнтів буде менше 16, сайт продовжить бути збитковим аж до повної окупності, але не забуватимемо що рекламу ніхто не відключає, а це означає, що навіть якщо сайт перестане бути збитковим, кожен місяць він повинен приводити мінімум 1 клієнта, щоб окупати закупівлю реклами.
Витрати
Давайте подивимося, які саме витрати нам потрібно враховувати.
Одноразові витрати
Це такі витрати як розробка сайту, розробка логотипу, промо-ролика тощо.
Якщо у вас є старий сайт і ви вкладали в нього гроші, можете додати його в цей розділ. Старий сайт теж має окупитись. Навіть якщо ви раніше не рахували його окупність.
Регулярні
Оренда домену, оренда хостингу, реклама, просування, SMM. Це все витрати, які ви робите регулярно.
А ось тепер важливий момент: ми рекомендуємо додати сюди вартість людини, яка обслуговує сайт або менеджерів, які обробляють замовлення. Тільки не треба писати одразу всіх співробітників. Якщо менеджер обробляє всі замовлення та замовлення сайту в тому числі, потрібно написати не 100% його зарплати, а цифру, пропорційну до витраченого часу.
Час
Є ще один параметр, який часто не враховують. Це час, який витрачаєте особисто ви або ваші співробітники на роботу з сайтом, прийняття рішень, навчання роботі з сайтом, CRM, аналітикою та ін. Цей час теж потрібно врахувати, і гроші за витрачений час вам мають окупитися.
Прибуток
Тут дуже важливо написати саме той прибуток, який ви отримали в результаті взаємодії користувача з сайтом.
Важливо! Потрібно писати не дохід, а саме прибуток.
Ми знаємо, що не завжди зрозуміло, клієнт прийшов через сайт чи ні. Знайдіть спосіб дізнатися. Нічого страшного немає в тому, щоб запитати у клієнта безпосередньо, якщо клієнт, наприклад, телефонує.
Розрахунки
І ось ми підійшли до найголовнішого. Вам знадобиться ваш Google-аккаунт.
Скопіюйте собі цю таблицю
Тепер ця таблиця у вас на Google Drive.
Якщо у вас вже були витрати на цей проект, запишіть загальну суму цих витрат на першому аркуші цієї таблиці. Якщо жодних витрат не було, залишайте 0. Витратами можна вважати витрати на стару версію сайту та все, що з цим пов’язано. Або на ведення облікового запису в соціальній мережі.
Переходимо на вкладку витрат та заповнюємо її.
На скріншоті нижче цифрою 2 позначені додаткові типи витрат, які можна називати на власний розсуд. Якщо вони для вас не є актуальними, не звертайте на них уваги.
Цифрою 3 позначені категорії, що входять до конкретного типу витрат.
Цифрою 4 позначені клітинки, які потрібно вносити відповідні дані.
Переходимо на аркуш із прибутком і заповнюємо його за прикладом аркуша із витратами.
Переходимо на аркуш зі зведенням і дивимось результат.
Важливо!Не вносьте зміни до цього листа. Він заповнюється автоматично, на основі тих даних, які ви вказали у попередніх аркушах.
Що тепер із цими даними робити?
Вам потрібно постійно заповнювати цю таблицю та дивитися на результати. Рядок прибутку має наздоганяти рядок витрат. Це головний індикатор. Якщо рядок прибутку не наздоганяє витрати, то щось робиться неправильно, і стратегію потрібно міняти.
Тільки не забувайте, що в деяких видах бізнесу є сезонність і в цей період прибуток може трохи просідати.
Також приготуйтеся до того, що це буде дуже повільний шлях. Таку табличку можна заповнювати щомісяця, а можна щотижня. Звичайно, хочеться побачити результати якомога швидше і в динаміці, але ми вважаємо, що заповнювати дані щотижня – це зайве. Надто короткий проміжок часу, щоб зробити висновки. Раз на місяць – те, що потрібно.
В інших матеріалах ми з вами навчимося розаховувати результативність рекламних кампаній та SEO-просування. Це дуже допоможе прискорити окупність сайту.
Пропозиція
Ми чудово розуміємо, що ця нотатка та підготовлена нами таблиця далекі від ідеалу, тому, якщо у вас є думки, зауваження та побажання – обов’язково пишіть нам, ми із задоволенням покращимо та доповнимо свою роботу.
Будемо вдячні за вашу допомогу та рекомендації.